yaz okulu ankara

EĞİTİM ve ÜCRET BİLGİSİ / 2018

 

 Hafta Sonu Gündüz Grubu

10-21 Eylül 2018
Hafta içi günler (10 gün)
Sabah Grubu:10.00-13.00
Öğlen Grubu:15.00-18.00

 • 1.800-TL (2 taksit-Nakit ödemede %10 indirim)
  30 Saat Eğitim + Eğitim Sonrası Destek

ONLİNE BAŞVURU FORMU

Sinema Yaz Okulu / Ankara atölyemize ön kayıt yaptırmak için Online Başvuru Formu'nu kullanabilirsiniz.
Başvurunuzun ardından, bilgilendirmeler e-mail ve telefon yoluyla size iletilecektir. Ön kayıt işlemi ve tanıtım dersi ücretsizdir.


SMS ÖN KAYIT
Ad/Soyad, Katılmak istediğiniz atölye ve mail adresinizi yazarak 0.555.7477557 nolu telefona mesaj atınız

Adres ve Ulaşım: Büklüm sk. No:16 / Bahçe Kat Kavaklıdere/Ankara | Harita
İletişim: 0.312.425.41.29 - 0.555.747.75.57 | Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

SİNEMA YAZ OKULU DERS PROGRAMI

1- Sinema, film, kısa film, belgesel film, dizi film, reklam filmi nedir? Film kameralarının tanıtımı ve kullanılması, çekim tekniklerine giriş + Uygulama
2- Çekim Teknikleri 1- Kompozisyon, Ölçekler, Planlar, Açılar + Uygulamalar
3- Çekim Teknikleri 2- Kamera Altlıkları ve Kullanımı, Tripod, Dolly, Jib, Crane, Slider, Drone, Gimbal + Uygulamalar
4- Senaryo Nasıl Yazılır? Karakter Nasıl Yaratılır? Film Öyküsü nedir? Hikayenin Görselleştirilmesi. Storytelling / Hikaye nasıl anlatılmalı+ Uygulama + Ödev
5- Çekim Senaryosu Nasıl Yapılır? Dekupaj ve Sahnenin Görselleştirilmesi + Uygulama + Ödev
6- Çekim Teknikleri 3, Kesme çeşitleri, Açı X karşı açı, 2+ kalabalık çekimler nasıl yapılır? + Uygulama + Ödev
7- Kurguya (montaj) giriş, kaba kurgu, ince kurgu, adobe premier kurgu programının ayrıntıları + Uygulama + Ödev
8- Işık bilgisi, aydınlatma, dramatik aydınlatma, renk ve ışık atmosferi oluşturma. + Uygulama + Ödev
9- Ses Bilgisi, Mikrofonlar, Ses kaydı alma, ses kurgulama, filmde efekt, ortam sesi ve müzik kullanımı.+ Uygulama + Ödev
10- Projeler ve Projelerin değerlendirilmesi Ödev
11- Çekim Gezisi Eymir Gölü Tam gün (en az 5 saat) - Stok Video Footage çekimi nasıl yapılır? Belgesel ve Kısa Film Çekimi

BİTİRME PROJESİ ve SERTİFİKA alabilmek için; 5-10 dakikalık 1 kısa film veya 1 belgesel çekilmesi zorunludur. 
Sinema Yaz Okulu;  11 gün sürer. hafta içi günler X 3 saat, çekim gezisi 5 saat yaklaşık 36 ders saati sürer.
Kursun kontenjanı 4-8 kişidir. Film Yapımına başlangıç seviyesindedir.
Kimler İçin; Kısa Film, belgesel film çekmek isteyen, sinemaya meraklı olan herkes içindir.
Anahtar Özelliği;
Senaryo yazımı, kamera çekim teknikleri, ışık, ses, kısa film, belgesel, yönetmenlik,  kurgu
Eğitmenlerimiz
Eğitim filmlerimizi izlemek için Youtube


SENARYO YAZIMI ATÖLYESİ EĞİTİM PROGRAMI


 1. Giriş; Sinemanın gelişimi, sanat ve gişe filmi ayrımı, senaryo yazmaya yeni başlayanlar için dikkat edilecek belli başlı hususlar, iyi bir senarist olmak için yapılması gerekenler, senaryo yazımına giriş.
 2. Senaryo yazmaya başlamadan önce senaristin oluşturması gereken; Hedef kitle, olayın geçtiği zaman ve mekan, senaryonun türü, senaryonun teması ve konusu, sinema filmi ve dizi film biçim ve senaryoları arasındaki farklılıklar, Türkiye’de reyting ölçümleri.
 3. Karakter; Üç Boyutlu karakter analizi, karakter yaratılırken düşülen mantık hataları, karakter yaratma konusunda örnek bir çalışma ve filmlerdeki birkaç karakterin analizi.
 4. Senaryo Yazımına Giriş; Fikir, sinopsis, film öyküsü, tretman oluşturulması, yazımı, yazımda karşılaşılan güçlükler ve aşmanın yolları, yapılan hatalar, örnek sinopsis, tretman ve film öyküsü çalışması.
 5. Senaryo Yazımı; Biçimsel ve şekilsel olarak senaryo yazımı, sahne oluşumu, mizansen yazımı, diyalog yazımı, sahnelemede iç ses, dış ses, mekan ve müzik kullanımı, örnek çalışma ve daha önce yazılmış senaryolardan analiz çalışması.
 6. Senaryonun Unsurları; Düşünce, konu, kompozisyon, dramatik çatışma, karakter ve tip, aksiyon, dramatik olgu, olay, senaryoda anlatım, senaryoda kurgu, senaryoda ritm ve tempo.
 7. Senaryo Yanlışları; Öykü, konu, tema sorunları; zayıf konular, öyküdeki boşluklar, kompozisyon sorunları, anlatım sorunları, sahneleme sorunları, rastlantılar, olay örgüsü, mantık hataları, konudan sapma, tutarsızlık, final sorunları, diyalog sorunları, karakter sorunları, gerçeklik, inandırıcılık sorunları, ilerleme / gelişme sorunları, senaryoda verilecek bilginin miktarı, seyirciyi eksik parçaları bulma çabasına katma süreci, seyircinin tahminlerini yönlendirme, aldatmaca, senaryo yazımında gözönünde bulundurulması gereken diğer unsurlar, gösterilecek film örneklerinde düşülen yanlışlıkların tartışılması.
 8. Sinemada 20 Temel Kurgu ve Özellikleri (1); Araştırma, serüven, kovalamaca, kurtarma, kaçış, gereksiz aşırılıklar kurguları, bu kurgularla uyarlanan sinema ve dizilerin analizi.
 9. Sinemada 20 Temel Kurgu ve Özellikleri (2); Bilmece, rekabet, haksızlığa uğrayan kişi, ayartma, metamorfoz, intikam kurguları, bu kurgularla uyarlanan sinema ve dizilerin analizi.
 10. Sinemada 20 Temel Kurgu ve Özellikleri (3); Değişim, olgunlaşma, aşk, araştırma, fedakarlık, keşif, yükselme ve düşme kurguları, bu kurgularla uyarlanan sinema ve dizilerin analizi.
 11. Senaryo Geliştirme Süreci, Senaryonun Bölümleri ve Senaryo Biçimleri; Sahne ve sekans, senaryo bölümleri, sinopsis, tretman, Senaryo (Hareket, kişi ve mekan betimlemeleri, diyaloglar, sahne bilgileri, dış/gündüz), çekim Senaryosu (shooting script; senaryoya ek olarak dekupaj bilgileri, çekim bilgileri, mizansen bilgileri, çekim ölçekleri), story-board (resimli taslak).
 12. Senaryo Çetesiyle Toplantı; O güne kadar öğrendikleri bilgilerin pratikte karşılığının görülmesi amaçlı senaryo çetesiyle toplantı, yapılan çalışmaların senaryo çetesi tarafından değerlendirilmesi.
 13. Uygulamalı Senaryo Geliştirme Çalışmaları; Katılımcıların yazmaya başladıkları senaryoları geliştirme amaçlı çalışma, eksikliklerin tespiti.
 14. Yapımcılara ve Kültür Bakanlığına Senaryo Sunma Biçimleri; Senaryoların yapımcılara sunulması aşamasında dikkat edilmesi gereken noktalar, yönetmenlerin, yapımcıların, oyuncuların senaryodan beklentileri, kültür bakanlığına senaryo desteği almak adına sunum dosyası hazırlama.

AYRINTILI ATÖLYE BİLGİLERİ, KATILIM KOŞULLARI


Senaryo Yazımı Atölyesi'nin amacı, teknik bir metin olan ve bir filmin temelini oluşturan senaryonun nasıl oluşturulacağını, sinopsisten başlayarak, karakter çalışmaları, dramatik öğeler, film öyküsünün ve tretmanın yazılması, sahnelerin tasarlanması ve sıralanması ve diyalog yazılımı ile adım adım öğretmektir. Eğitim içeriği ile alanında tektir. Dersler hem teorik, hem de uygulamalı olarak gerçekleştirilmekte ve konusunda deneyimli ve yetkin eğitmenler eşliğinde her katılımcı en az bir sinopsis, tretman ve senaryo yazma imkanı bulabilmektedir.

Katılımcıların beraberce çalışma yaptıkları bir atölye bu. Atölye sonunda tüm katılımcılar en az 8-10 tane uygulama yapacaklar ve finalde uzun mertaj bir senaryo veya dizi film senaryosu yazacaklardır. Uygulamalar içinde, monolog, diyalog yazımları, kısa film, reklam veya sosyal reklam, tanıtım filmi, klip senaryosu, belgesel film senaryosu çalışmaları yapılmaktadır.

Atölyede hepimiz eşitiz. Alternatif bir eğitim atmosferi, demokratik bir ortam var. Her şeyi yaparak öğreniyoruz. Yeni dostluklar, arkadaşlıklar geliştiriyoruz.

Yazılan senaryo örnekleri film yapım ve yönetmenlik atölyesi öğrencileri tarafından film haline getiriliyor, kurgu atölyesi öğrencilerimiz tarafından kurgulanıyor! Atölyemizden başarı ile mezun olan öğrencilerimiz, "SENARYO ÇETESİ"ne transfer oluyor!

ATÖLYE BİLGİLERİ

 • İlgili tüm eğitim materyali tarafımızdan sağlanır.
 • Atölyemiz 12 Hafta - 16 ders, ortalama 50 ders saat sürmektedir.
 • Eğitimlerini başarıyla bitiren tüm öğrencilerimiz "Sinematek Aile Kulübü"ne üye olacaklardır. Kulübümüz hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.
 • Öğrencilerimiz atölyeden başarıyla mezun olduklarında Proje Yapım Toplantıları'nda yer alarak sınırsız eğitim ve pratik imkanı yakalarlar.
 • Tüm Sinematek atölyelerinde sınırsız teorik ve pratik destek ömür boyu sürer. Ayrıca atölyede kurulan arkadaşlıklar gelecek projelerde de size yardımcı olmaktadır.
 • Atölye en az 5, en çok 15 kişilik grupla gerçekleştirilir.
 • Kesin kayıt sırasında peşin ödemeye ve Sinematek Aile Kulübü üyelerine indirim uygulanır.
 • Atölye sonunda atölyemizi başarıyla bitiren öğrencilerimize Başarı Serifikası, ders notları DVD'si, ders sırasında yapılan uygulamaların dökümanları ve "Sinematek Aile Kulübü Üyeliği" belgesi verilir.

KATILIM KOŞULLARI

 • Grup çalışmasına uyum,
 • Derslere devam etme, aktif katılım,  ( 3 Ders mazeretsiz devamsızlık halinde sertifika verilmez.)
 • Yardımlaşma ve atölyedeki araç gereçlerin kullanımı konusunda hassasiyet,
 • Yazmak veya yazmayı sevmek!
 • Yaş ve eğitim sınırı yoktur. 18 yaşından küçükler için ailesinden izin belgesi istenir.