Makaleler

yaz okulu banner

Kurgu/Montaj 1 Kursu; Sinematek Post-Prodüksiyon Eğitimlerinin temel kursudur. Yaz Okulu'nda 10 ders, haftaiçi günler 2 hafta, toplam 30 saat sürer. Kursun kontenjanı 6 kişidir.

Kimler İçin; Kendi filmini kurgulamak isteyen, post-prodüksiyon alanında sektörde çalışmak isteyen, işi veya isteği doğrultusunda, kurgu/montaj yapmak isteyen herkese uygundur.

Anahtar Özelliği; Kurgu tarihi, kurgu kuramları, kurgu çeşitleri, kurguda geçişler, kamera açıları ve kurgusal olarak önemleri, kesintisizlik, görsel dil ve kompozisyon, iyi kurgunun nasıl olması gerektiği gibi konular üzerinde durulur. Kurgu teorisi ve pratiği aynı anda verilir. Daha fazla pratik yapmak, daha fazla uzmanlaşmak isteyen öğrencilerimiz Kurgu/Montaj 2 Kursu'nu seçebilirler.

Program; Adobe Premiere programı kullanılır.

Başarı Sertifikası; Eğitim sonunda her katılımcının bir kısa film, reklam veya belgesel kurgulaması başarı sertifikası alması için zorunludur.

KURGU / MONTAJ YAZ OKULU
EĞİTİM ve ÜCRET BİLGİSİ 2020

 

 Akşam Grubu

20 Temmuz - 31 Temmuz

  2 Hafta Boyunca
Hafta içi her gün

19.00-22.00

 • 1.600-TL + KDV (Nakit ödeme)        
 • 1.700-TL  + KDV (KK Tek Çekim)     
 • 1.750-TL  + KDV (Bonus 4 Taksit)    
  10 Gün - 30 Saat Eğitim  

ist-ayrintili-bilgi  ist-egitim-programi

Adres ve Ulaşım: Caferağa Mah. Şair Latifi Sok. No:6/2 Moda / Kadıköy
İletişim: 0216 450 44 68  GSM: 0532 423 58 35   e-mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

ONLİNE BAŞVURU FORMU

Kurgu / Montaj Atölyesi'ne ön kayıt yaptırmak için Online Başvuru Formu'nu kullanabilirsiniz. Başvurunuzun alınmasının ardından, kesin kayıt için gerekli bilgiler, eğitim bilgilendirme görüşmesi ve ödeme seçenekleri e-mail ve telefon yoluyla size iletilecektir.

KURGU/MONTAJ 1 KURSU EĞİTİM PROGRAMI


 1. Kurgu nedir? Tarihçesi, Kuleşov'e göre kurgu, plan, sahne, sekans, aks, ölçek ve açılar, kurguda kullanımları, kurgunun psikolojik temeli
 2. Lineer editing-non lineer editing, kurgu programları ve çalışma mantıkları, Adobe Premiere açılış ekranı ve genel arayüzü.
 3. Video/film nedir? video ve film formatları, görüntü nasıl oluşur? 3 ana işlem (capture, import, export), kesme nedir? Kesme çeşitleri, kaba Kurgu, ince kurgu.
 4. Kurgu çeşitleri, görüntü capture, harekette kesme, durağanda kesme, kurgunun 10 (6) temel kuralı.
 5. Görüntü işleme, katman sistemi, efektler ve çeşitleri, efekt arayüzü, opacity ve katmanlar, keyframe nedir, nasıl kullanılır?
 6. Motion ve keyframe, speed, yazı yazmak, hareketli yazı, yazı efektleri, timeline arayüzü, sequence mantığı.
 7. Color correction, ses montajı, ses efektleri, export işlemi, convert işlemi.
 8. Farklı projelerle kurgu çalışmak, pratik kurgu teknikleri, klavye kısa yolları, her bir konu başlığı için uygulamalar ve ileri düzey kurgu teknikleri, Adobe After Effects'e giriş ve uygulamalar.
 9. Adobe Media Encoder ile çalışmak, export ayarları, Adobe Soundbooth ile çalışmak, ses efektleri, proje seçimi ve sunumu

KURGU/MONTAJ 1 KURSU AYRINTILI BİLGİLERİ


Kurgu/Montaj 1 Kursu'nun amacı, öğrencilere kendi projelerini montajlayacak kadar iyi bir pratik eğitim vermek ve doğru kurgunun filmi nasıl iyi hale getireceğini göstermektir. Ayrıca kursu bitiren öğrencilerimiz Adobe Premiere veya Edius Programlarında orta düzey bilgiye sahip olurlar, bu alanda çalışabilirler.Kursumuz sadece kurgu programını öğretmekle kalmaz, kurgu teorisini de örneklerle anlatır. Bu özellikleriyle alanında tektir. Eğitim verilecek olan kurgu programını doğru ve hızlı kullandırmayı amaçlar.

Kursun sonunda tüm öğrenciler 6 tane uygulama ve ödev kurgusu yapmış olacaklardır. Ayrıca kursu bitirmek için bir kısa film, belgesel, klip veya reklam kurgusu yapacaklardır.

Kurgu sırasında gerekli olan görsel malzeme film yapım ve yönetmenlik kursu öğrencilerimizin çektiği filmlerden temin edilmektedir. Film Yapım ve Yönetmenlik kursu ile ortak bir çalışma yürütülmektedir.

KURS BİLGİLERİ

 • İlgili tüm eğitim materyali tarafımızdan sağlanır. Katılımcıların çalışabilecekleri bilgisayarlar tarafımızdan sağlanır.
 • Kursumuz ortalama 25 ders saati sürmektedir.
 • Tüm Sinematek eğitimlerinde sınırsız teorik ve pratik destek ömür boyu sürer. Ayrıca eğitimlerde kurulan arkadaşlıklar gelecek projelerde de size yardımcı olmaktadır.
 • Eğitim en az 3, en çok 6 kişilik grupla gerçekleştirilir. Derslerde kullanılacak materyaller -görüntü, müzik, efekt- isterse katılımcı tarafından getirilebilir, yoksa tarafımızdan sağlanır.
 • Eğitimlerini başarıyla bitiren tüm öğrencilerimiz "Sinematek Aile Kulübü"ne üye olacaklardır. Kulübümüz hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.
 • Eğitim sonunda başarıyla bitiren öğrencierimize Başarı Serifikası, ders notları, ders sırasında yapılan uygulamalar ve "Sinematek Aile Kulübü Üyeliği" belgesi verilir.

Kurgu/Montaj 1 Kursu Ücret Bilgisi


24 Saat Eğitim+Eğitim Sonrası Destek;

 • 560-TL (Nakit Fiyatıdır.)
 • 580-TL (Kredi Kartı Tek Çekim Fiyatıdır.)
 • 595-TL (Bonus Kartlara 4 Taksitli Fiyatıdır.)

SİNEMATEK İSTANBUL


Halitağa Cd. Şadırvan Sitesi A Blok No:26/8 Altıyol/Kadıköy

TEL: 0216 450 44 68

Çalışma saatleri, harita ve diğer iletişim bilgileri için tıklayınız.

Kurgu/Montaj 1 Kursu Eğitmenleri


Eylem Caner - Kurgu/Montaj 1

Hakan Hücum - Kurgu/Montaj 1

Eğitmenlerimizin tamamını görmek için tıklayın.