Makaleler

yaz okulu banner

Film Yapım ve Yönetmenlik Yaz Okulu; 2 Hafta boyunca, haftaiçi her gün, günde 2,5 saat, toplam 25 ders saatlik eğitimden oluşur. İçerik; Kameralar ve kamera kullanımı, yönetmenlik, sinematografi, çekim denemeleri, ışık, ses, kurgu, film okumak, senaryo yazmak, belgesel senaryosu ve bitirme projesi gibi dersler işlenmekte ve uygulamaları yapılmaktadır. Atölye süresince her öğrencimizin 3 mini film yapması, atölye sonunda ise 5-10 dk.lık bir film çekmesi sertifika almak için zorunludur.

Atölyemiz bittikten sonra Film Çetesi ile ortak projeler yürütülmekte filmler çekilmektedir. Ayrıntılı atölye içeriği ve katılım şartları bilgisi için tıklayınız.

FİLM YAPIM ve YÖNETMENLİK GÜZ OKULU
EĞİTİM ve ÜCRET BİLGİSİ / 2017

11 - 22 Eylül

2 Hafta Boyunca
Hafta içi her gün
15.00 -18.00 saatlerinde

 
 • 1.250-TL (Nakit ödeme / 2 taksit)
  25 Saat Eğitim + Eğitim Sonrası Destek

 ÖN KAYIT İŞLEMİ

Film yapım ve yönetmenlik yaz okuluna katılmak için öncelikle ön kayıt formunu doldurmalısınız. Ön kayıt işleminden sonra gerekli bilgiler SMS, telefon ve e-mail yoluyla size iletilecektir. Ön kayıt işlemi ücretsizdir. Kesin kayıt ve ödeme ilk dersin ardından yapılır.

onkayit


DERSLER VE UYGULAMALAR, EĞİTMENLERİMİZ

 • Film Yapım ve Yönetmenlik Yaz Okulu Eğitim Programı için Tıklayınız.

AYRINTILI ATÖLYE BİLGİLERİ, KATILIM KOŞULLARI


Film Yapım ve Yönetmenlik Atölye'sinin amacı, öğrencilerine TV'de, sinemada gördükleri filmlerin nasıl çekildiğini öğrenerek kendi projelerini kendileri yönetmek ve kurgulamayı öğretmektir. Eğitim içeriği ve kapsamıyla alanının en iyilerindendir. 16 ders; teorik ve pratik olarak yapılıyor. 'Atölye' dememizin nedeni de pratik uygulamaların yoğun olması. Ayrıca teorik dersler sırasında konuyla ilgili eğitim filmleri gösteriliyor.

Atölyede hepimiz eşitiz. alternatif bir eğitim atmosferi, demokratik bir ortam var. Her şeyi yaparak öğreniyoruz. Yeni dostluklar, arkadaşlıklar geliştiriyoruz.

Katılımcıların, eğer varsa, kendi kameralarını atölyeye getirmesi, öğrencinin kamerasını tanıması açısından faydalı olmaktadır. Fakat kamerası olmayan ve almak isteyen öğrenciler, tanıtım dersimizdeki "kamera satın alırken?" dersimizden sonra karar verebilirler. 

Atölyemizi başarıyla bitiren öğrencilerimiz "FİLM ÇETESİ"ne transfer oluyor!

ATÖLYE BİLGİLERİ

 • İlgili tüm eğitim materyali tarafımızdan sağlanır. Atölyemizde amatör ve profesyonel video kameralar, ışık setleri, ses ekipmanları, kurgu seti bulunmaktadır.
 • Atölyemiz 12 Hafta - 16 ders, yaklaşık 50 saat sürmektedir. Çalışmalar sırasında 5-6 saat süren çekim uygulamaları yapılır. Her katılımcı en az 1 kısa film, 1 sosyal reklam veya klip, 1 belgesel çalışması ve teknik çalışma çekimleri yapmaktadır.
 • Tüm Sinematek atölyelerinde sınırsız teorik ve pratik destek ömür boyu sürer. Ayrıca atölyede kurulan arkadaşlıklar gelecek projelerde de size yardımcı olmaktadır.
 • Atölye en az 5, en çok 12 kişilik grupla gerçekleştirilir.
 • Kesin kayıt sırasında peşin ödemeye ve sinematek aile kulübü üyelerine indirim yapılmaktadır.
 • Eğitimlerini başarıyla bitiren tüm öğrencilerimiz "Sinematek Aile Kulübü"ne üye olacaklardır. Kulübümüz hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.
 • Atölye sonunda başarıyla bitiren öğrencilerimize Başarı Serifikası, ders notları DVD'si, ders sırasında yapılan uygulamaların DVD'si ve "Sinematek Aile Kulübü Üyeliği" belgesi verilir.

ATÖLYE KATILIM KOŞULLARI:

 • Grup çalışmasına uyum,
 • Derslere devam etme, aktif katılım,  ( 3 Ders mazeretsiz devamsızlık halinde sertifika verilmez.)
 • Yardımlaşma ve atölyedeki araç gereçlerin kullanımı konusunda hassasiyet,
 • Yaş ve eğitim sınırı yoktur. 18 yaşından küçükler için ailesinden izin belgesi istenir.

FİLM YAPIM VE YÖNETMENLİK ATÖLYESİ EĞİTİM PROGRAMI


Atölyemizin eğitim programı aşağıdadır. Grupların eğilim ve isteklerine göre derslerin içerikleri ve sıralaması değişebilmektedir.

 1. Kameralar; kamera kullanımı, insan ve mekan-doğa ölçekleri, açılar, profiler, plan, sahne, sekans, kamera eksen hareketleri; pan, tilt, diyagonal ve pedestal hareketi, iki veya daha çok aksiyonu tek planda göstermek.
 2. Senaryo; senaryo biçimleri, senaryoya giriş, karakter yaratma, üç boyutlu karakter analizi, sinopsis, tretman, film öyküsü, biçimsel alıştırma uygulamaları.
 3. Kamera uygulamaları; kamera hareketleri, takip, amors, aks, açı x karşı açı, dolly takipleri, çekim senaryosu, storyboard, döküm, reji tasarım (niçin o planda çekeriz), dekupaj, iki kişilik çekimler.
 4. Reji Bilgileri; harekette kesme, durağanda kesme, kadraj doldurma-boşaltma, kompozisyon oluşturma, aksiyonları bölmek, uygulamalar.
 5. Kurgu; çekilen görüntülerin bilgisayara aktarımı, kurgu teorileri, en iyi kurgu nasıl yapılır?, kaba kurgu, ince kurgu, efektler, müzik ekleme, yazı yazma. (Adobe Premiere programı kullanılmaktadır.)
 6. Monolog Çalışması; tek bir kişinin gösterildiği, karakter ve olay yaratma ve oluşturulan karakter ve olaya uygun reji çalışması, oyuncu çalışması.
 7. Işık ve Aydınlatma; temel aydınlatma, ışık kaynakları, kelvin değerleri, filmlerden aydınlatma örnekleri, ışık çeşitleri, filtreler, ışık uygulaması.
 8. Ses ve seslendirme, ses kaydı; sesin tarihi, mikrofonlar ve gelişimi, mono, stereo, surround ses, dublaj, senkron, sesli çekim geleneği, ses kaydı uygulaması, film örnekleri, ses efektleri ve uygulaması.
 9. Sanat Yönetimi; dekor, kostüm, aksesuar, makyaj, plastik makyaj.
 10. Diyalog çekimleri; iki kişinin oynadığı olay/karakter çalışması, reji, dekupaj ve oyuncu çalışmaları.
 11. Uygulama Dersleri; prodüksiyon aşamaları semineri, oyuncu yönetimi, karakter çalışması, uygulama çekimleri.
 12. Bitirme projesi çekimi; her katılımcı kendi yazdığı veya grup tarafından yazılacak kısa filmi yönetecek ve kurgulamaktadır. Gerekli ekip/ekipman desteği tarafımızdan sağlanır.