EĞİTİM ve ÜCRET BİLGİSİ 2019

Hafta İçi Akşam

10 Ekim - 14 Kasım

  6 Hafta Boyunca
Her Çarşamba 19.00 - 22.00

  • 700-TL + KDV (Nakit ödeme)       
  • 750-TL + KDV (KK Tek Çekim)     
  • 800-TL + KDV (Bonus 4 Taksit)    
    18 Saat Eğitim 

ONLİNE BAŞVURU FORMU

"Auteur Sinema Atölyesi"ne ön kayıt yaptırmak için Online Başvuru Formu'nu kullanabilirsiniz. Başvurunuzun alınmasının ardından, kesin kayıt için gerekli bilgiler, eğitim bilgilendirme görüşmesi ve ödeme seçenekleri e-mail ve telefon yoluyla size iletilecektir.

SMS ÖN KAYIT
Ad / Soyad, Katılmak istediğiniz atölye, mail adresinizi yazarak 0532 423 58 35 numaralı telefona gönderiniz.

AUTEUR SİNEMA ATÖLYESİ

· Auteur Kavramının Tanımı: Türk ve dünya sinemasından örneklerle “auteur” kavramının tanımı ve “auteur” bir yönetmenin barındırması gereken temel niteliklerin analizi. Yönetmen sinemasının esasları.

· Karakter, Olay ve Yapı Üzerine: Yaratılması düşünülen dünyanın kahramanları kimler? Referansını “gerçekten” alan, nitelikli “karakter” yaratmak için çalışmalar, karakter analizleri ve senaryo içerisindeki gerekliliklerinin ayrıntılı bir şekilde tartışılması. Büyük resmi görmemizi sağlayacak “küçük, büyük ve yan olay” yaratma çalışmaları ile senaryo içerisindeki gerekliliklerinin tartışılması. Karakter çatışmaları, hedef şaşırtmacalar ve gerçeklik sorunsalı üzerine ayrıntılı çalışmalar. 5N1K yöntemi ile karakterin iskeletini oluşturma çalışmaları. Dramatik yapı çalışmaları.

· Film Yönetimi Üzerine: Çekim ölçekleri, aks, açı-karşı açı, sekans, plan sekans, kamera kullanımı, kadraj estetiği, mekan kullanımı, oyuncu yönetimi ve kurgu gibi temel yönetim bilgileri üzerine uygulamalı çalışmalar. Çekim sonrası, kurgu masasına zengin bir malzeme ile oturmanın yolları. Alternatif/yedek çekimlerin önemi.

· Auteur Bir Yönetmenin, Yazmış Olduğu Senaryo Üzerinde Yapması Gereken Çalışmalar: Çekim aşamasına gelmiş bir senaryo üzerine, yönetmen tarafından uygulanacak çalışmaların anlatımı. Yazılan senaryodaki sahnelerin ve diyalogların “gerekliliklerinin” tartışılması. Sahne/diyalog ekleme ve sahne/diyalog çıkarma çalışmaları. “Sahne dökümü” çalışması ve çekim öncesi kâğıt üzerinde yapılan çekim planı çalışmaları.

· Auteur Sinemacılarımız: “Yavuz Turgul” ve “Yılmaz Güney”: Auteur kavramının ışığında Yavuz Turgul ve Yılmaz Güney sineması üzerine analiz çalışmaları. Örnek bir Yavuz Turgul ve Yılmaz Güney filminin senaryosu eşliğinde, incelenilen senaryodan yola çıkılarak çekilen filmlerin incelenmesi.

· Atölye Çalışmaları: Sete çıkmadan önce yapılması gereken tüm çalışmaların uygulamalı anlatımı. Doğru set ekibini kurma ve ekip elemanlarını doğru yönlendirme çalışmaları. Sette karşılaşılması muhtemel teknik aksilikler karşışında, yapılabilecekler üzerine çalışmalar.