senaryoist-1

EĞİTİM ve ÜCRET BİLGİSİ 2020
DERSLERİMİZ ONLİNE OLARAK GERÇEKLEŞMEKTEDİR!

Hafta İçi Akşam Grubu

(Kayıt Devam Ediyor)

11 Eylül - 27 Kasım

  12 Hafta Boyunca
Her Cuma 19.00 - 21.00

 Hafta Sonu Gündüz Grubu

(Kayıt Devam Ediyor)

12 Eylül - 28 Kasım

  12 Hafta Boyunca
Her C.tesi 11.30-13.30

 • 1500-TL + KDV (Nakit ödeme)       
 • 1650-TL + KDV (KK Tek Çekim)     
 • 1700-TL + KDV (Bonus 4 Taksit)    
  24 Saat Eğitim

ONLİNE BAŞVURU FORMU

Senaryo ve Dramatik Yazarlık Atölyesi'ne ön kayıt yaptırmak için Online Başvuru Formu'nu kullanabilirsiniz. Başvurunuzun alınmasının ardından, kesin kayıt için gerekli bilgiler, eğitim bilgilendirme görüşmesi ve ödeme seçenekleri e-mail ve telefon yoluyla size iletilecektir.

SMS ÖN KAYIT
Ad / Soyad, Katılmak istediğiniz atölye, mail adresinizi yazarak 0532 423 58 35 numaralı telefona gönderiniz.

Senaryo ve Dramatik Yazarlık 1 Atölyesi: Sinematek Senaryo ve Dramatik Yazarlık Eğitimlerinin temel kursudur. 3 ay, haftada 1 gün x 2 saat, toplam 24 ders saati sürer. Kursun kontenjanı 9-12 kişidir.

Kimler İçin: Herhangi bir alanda (Uzun metraj, kısa film, belgesel... senaryosu) film öyküsü yazmak isteyen, yazdığı senaryoyu doğru dramatik kurgu ile tekrar ele almak isteyen, yazmaya meraklı olan herkes içindir.

Anahtar Özelliği:
S
enaryonun nasıl ve ne biçimde yazılacağı anlatılır ve dramatik yazarlık eğitimi verilerek, katılımcıların dramatik olay ve karakter oluşturması beklenir. Dramatik olay örgüsü ve karakterin yolcuğunu anlatarak, 'iyi' senaryonun püf noktaları anlatılır. Ayrıca senaryoyu çeşitli kurumlara sunma biçimleri anlatılarak katılımcıları bu alanda yönlendirmeyi hedefler.

Kur Sistemi:
Senaryo Atölyesi, senaryo öğretisinin temel kavramlarını öğretmeyi amaçlar. 12 haftalık temel eğitimi tamamlayan katılımcılar, hazırladıkları uzun metraj film tretmanı ile "Senaryo Geliştirme" kursuna atölyesine katılabilirler. Ayrıca öğrencilerimiz yönelmek istedikleri diğer alan kurslarını (Film Yapım ve Yönetmenlik, Film Analizi, Kurgu/Montaj...) seçebilirler. Öğrencilerimizin devam edecekleri diğer kurslar indirimlidir.

Başarı Sertifikası:
Kursa yüksek oranda katılım gösteren ve ilk kurun sonunda 2 kısa metraj film senaryosu ya da 1 uzun metraj film tretmanı tamamlamış öğrencilerimize 'Başarı Sertifikası' verilir.

Adres ve Ulaşım: Şair Latifi Sokak. Daci Apt. No:6 Daire: 2 Moda/Kadıköy I Harita
İletişim: 0216 450 44 68  GSM: 0532 423 58 35   e-mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Eğitmenlerimiz

SENARYO ATÖLYESİ

12 HAFTALIK DERS PROGRAMI

1- Güncel Sinema Sektörü Üzerine: Film türleri ve gişe yansımaları üzerine güncel veriler paylaşılarak katılımcıların dâhil olmaları muhtemel olan sinema sektörü hakkında bilgilendirilmeleri.

2- Senaryo Yazım Formatları: Temel hikâye anlatım türlerinin sunumu. Amerikan Format ve Fransız Format senaryo biçimlerinin detayları, sahne, sekans, mizansen ve diyalog yazımı gibi senaryonun temel yapı taşları ile ilgili uygulamalı anlatımlar.

3- Yapımcılara Sunulacak Temel Çalışma Dosyaları: Örnekler üzerinden, “önerme”, “sinopsis”, “film öyküsü”, “tretman” ve “senaryo” çalışmaları. Senaristin ön çalışma aşamalarının tüm detayları ile uygulamalı anlatımı.

4- Bir Karakter Yaratmak: Üzerine yüzlerce sayfalık anlatı yapısı kurulacak olan özgün, tutarlı ve derinlikli “karakter” yaratma çalışmaları. Sinema tarihinden yol gösterici ve çarpıcı örnekler ışığında anlatı yapısına uygun karakter sunum dosyalarının hazırlanması.

5- Üç Bölümlü Dramatik Yapı: “Serim” – “Düğüm” – “Çözüm” başlıkları ile üç bölümlü dramatik yapının örneklerle anlatımı ve katılımcıların film öyküsü taslaklarındaki temel dönüm noktalarının belirlenmesi.

6- Dramatik Yapıda “Olay” Yaratmak ve Sinema Tarihine Kısa Bir Bakış: “Büyük Olay”, “Küçük Olay” ve “Yan Olay” başlıkları üzerinden, üç bölümlü dramatik yapının tamamlayıcısı niteliği taşıyan “olay yaratmak” konusunun işlenmesi ve sinema tarihinin yerli-yabancı başarılı örneklerinin sunumu.

7- Senaryo – Film Karşılaştırması: Yakın dönem sinema tarihine etki etmiş yerli ya da yabancı bir filmin orijinal senaryosunun ilk 20 sayfasının detaylı okunması ve incelenmesi. Ardından filmin ilk 20 dakikasının eş zamanlı olarak izlenmesi ile senaryo – film karşılaştırması yapılması.  

8- Film Yapımı Üzerine Bilgilendirme: Senaryosu okunmuş ve belli bir dakikasına kadar incelenmiş olan filmin ayrıntılı kamera arkası belgeseli eşliğinde film yapım süreçlerine dair bilgilendirme yapılması. Yazılan bir mizansenin sette kaç kişi ve hangi ekipmanlar kullanılarak filme aktarıldığının detaylı tespitleri. Setteki görev dağılımının şemalar üzerinden anlatımı.

9- Karakterin Yolculuğu ve Atölye Çalışması: Yaratılan özgün karakterin, üç bölümlü dramatik yapı içerisindeki devinimlerinin ayrıntılı şemalar eşliğinde detaylı anlatımı. Film öyküsü kurmak üzerine atölye çalışmaları.

10- Diğer Anlatı Türlerinin Senaryo Yazım Biçimleri ve Atölye Çalışmaları: Dizi Film, belgesel, klip ve reklam senaryolarının biçimsel özelliklerinin örneklerle anlatımları, proje sunum dosyası örnekleri ve konu üzerine atölye çalışmaları.

11- Atölye Çalışmaları ve Sunumlar: Katılımcıların bitirme projeleri üzerine atölye çalışmaları ve sunumlar.

12- Atölye Çalışmaları ve Sunumlar: Katılımcıların bitirme projeleri üzerine atölye çalışmaları ve sunumlar.

*12 haftalık program içerinde, ilk 6 hafta hafif, son 6 hafta yoğun olmak üzere, gerek ders esnasında, gerekse haftalık ödev olarak senaryo yazım pratikleri gerçekleştirilmektedir.

BİTİRME PROJESİ ve SERTİFİKA alabilmek için;
2 kısa metraj film senaryosu ya da 1 uzun metraj film tretmanı gereklidir.


Senaryo 1 Kursu; Sinematek Senaryo Eğitimleri'nin temel kursudur. Senaryo 1 kursu'nun amacı, teknik bir metin olan ve bir filmin temelini oluşturan senaryonun nasıl oluşturulacağını, sinopsisten başlayarak, karakter çalışmaları, dramatik öğeler, film öyküsünün ve tretmanın yazılması, sahnelerin tasarlanması ve sıralanması ve diyalog yazılımı ile adım adım öğretmektir. Dersler hem teorik, hem de uygulamalı olarak gerçekleştirilmekte ve konusunda deneyimli ve yetkin eğitmenler eşliğinde her katılımcı en az bir sinopsis, tretman ve senaryo yazma imkanı bulabilmektedir. Uygulamalar içinde, monolog, diyalog yazımları, kısa film, reklam veya sosyal reklam, tanıtım filmi, klip senaryosu, belgesel film senaryosu çalışmaları yapılmaktadır.

Senaryo 1 kursumuzun sonunda katılımcılar temel senaryo yazarlığı eğitimi alırlar. 'Senaryo 2 Kursu' na devam etmeleri halinde, yönelmek istedikleri alanla ilgili ayrıntılı eğitim alabilirler.

Senaryo 1 Kursunu başarıyla bitiren öğrenciler dilerlerse "Senaryo Çetesi"ne katılarak, hayat boyu eğitimlerine devam ederler.

KURS BİLGİLERİ

 • İlgili tüm eğitim materyali tarafımızdan sağlanır.
 • Kursumuz 8 hafta - haftada 1 gün, ortalama 25 ders saat sürmektedir.
 • Öğrenci, en az %65 oranında devamlılık göstermek zorundadır, devamsız olan öğrenciye ücret iadesi ve başarı sertifikası verilmez.
 • Eğitimlerini başarıyla bitiren tüm öğrencilerimiz "Sinematek Aile Kulübü"ne üye olacaklardır. Kulübümüz hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.
 • Tüm Sinematek eğitimlerinde sınırsız teorik ve pratik destek ömür boyu sürer.
 • Kursun kontenjanı 8 kişidir.
 • Kursun sonunda kursu başarıyla bitiren öğrencilerimize Başarı Serifikası, ders notları, ders sırasında yapılan uygulamaların dökümanları ve "Sinematek Aile Kulübü Üyeliği" belgesi verilir.
 • Kursumuzda yaş sınırı yoktur. 14-18 yaş aralığındaki öğrencilerden aile onayı beklenir.

Senaryo 1 Kursu Ücret Bilgisi


24 Saat Eğitim+Eğitim Sonrası Destek;

 • 730-TL (2 Taksitle Aylık 365TL Olarak Nakit Fiyatıdır.)
 • 750-TL (Kredi kartı Fiyatıdır. 2 Taksitte Ödenebilir.)
 • 770-TL (Bonus Özellikli Kartlara 4 Taksitli Fiyatıdır.)

SİNEMATEK İSTANBUL


Halitağa Cd. Şadırvan Sitesi A Blok No:26/8 Altıyol/Kadıköy

TEL: 0216 450 44 68

Çalışma saatleri, harita ve diğer iletişim bilgileri için tıklayınız.