resimressim

Sinematek, İstanbul bir 'eğitim ve prodüksiyon' şirketi olarak, 'bağımsız' sinemaya ürünler ortaya koymaya ve eğitim faaliyetlerini geliştirmeye devam etmektedir. İstanbul'da, küçük atölye çalışmalarıyla diğer şehirlerde (İzmir,Bursa,Trabzon...) ve yaz aylarında çeşitli tatil beldelerinde 'Sinema Eğitimleri' kesintisiz devam etmektedir.

Eğitim vermek dışında dernek üyelerimiz ve yönetim kurullarımızla yürüttüğümüz çalışmalardan bazıları aşağıdadır:

FİLM GÖSTERİMLERİ: Türk Sinemasını yakından tanımasını sevmesini amaç edinmektedir. Bu etkinlikte, filmlerden parçalar gösterilmekte ve filmle ilgili olarak söyleşi ve tartışma yapılmaktadır.

FİLM PROJE TOPLANTILARI: Her hafta belirlenen günde Sinematek İstanbul'da herkese açık yapılan ÜCRETSİZ toplantılardır. Katılan kişilerin projeleri tartışılmakta ve çekim hazırlıkları yapılmaktadır.

ARŞİV: Türk Sinemasının tüm filmlerinin orijinal bir kopyasının arşivlenmesi amaçlanmaktadır. Şimdilik DVD formatında arşiv çalışmaları yapılmaktadır. Film Müzikleri ve Belgesel, Kısa Film ve Uzun Metraj Film Senaryoları arşivimiz mevcuttur.

PRODÜKSİYON DESTEK PROJESİ: Türkiye'de film yapmak yapmak isteyen yerli ve yabancı film ekiplerine, kişilere ekip ve ekipman desteği sağlanmaktadır.

KISA FİLME AÇIK DESTEK PROJESİ: 2006 - 2007 yıllarında 24, 2008 de 22, 2009 da 25,  2010 da 28, 2011 itibariyle 25 kısa film çekimine ücretsiz destek sağlanmıştır.

SENARYO DESTEK PROJESİ: Her yıl üniversitelerin Edebiyat ve Dramaturji bölümlerinde okuyan öğrencilere ücretsiz olarak senaryo eğitimi desteği verilmektedir. Bu güne dek 655 üniversiteli bu destekten yararlanmıştır.

LİSE SİNEMA : Liseli öğrencilere yönelik kısa film eğitimi. Yılda bir kez lise öğrencilerine yönelik olarak atölye çalışması yapılmaktadır. Bu güne dek 11 kez yapılan atölyede 170 öğrencimiz yararlanmış ve 34 kısa film çekilmiştir.

İstanbul'daki faaliyetlerimiz hakkında sorularınız varsa bizimle iletişime geçin: İstanbul


<< Hakkımızda -  1.Sayfa

1965'ten Günümüze Sinematek Derneği >>

 

bülten

Eğitim ve Etkinlik Duyuruları İçin Mail Listemize Abone Olun, Sizi Aylık Bültenimizle Bilgilendirelim!
İsim
E-mail