resimressim

Sinematek, Ankara'da dernek olarak faaliyetlerini sürdürmektedir, bu kapsamda bir çok sosyal sorumluluk kampanyasında rol almış ve almaya devam etmektedir. Sinematek İstanbul ise bir 'eğitim ve prodüksiyon' şirketi olarak, 'bağımsız' sinemaya ürünler ortaya koymaya ve eğitim faaliyetlerini geliştirmeye devam etmektedir. İstanbul'da, Ankara'da, bazen küçük atölye çalışmalarıyla diğer şehirlerde (İzmir,Bursa,Trabzon...) ve yaz aylarında çeşitli tatil beldelerinde 'Sinema Eğitimleri' kesintisiz devam etmektedir.

Eğitim vermek dışında dernek üyelerimiz ve yönetim kurullarımızla yürüttüğümüz çalışmalardan bazıları aşağıdadır:

FİLM GÖSTERİMLERİ “HER CUMARTESİ - ÜCRETSİZ”: Türk Sinemasını yakından tanımasını sevmesini amaç edinmektedir. Her Cumartesi 14.00 te Ankara Dernek Merkezi’nde “Sinema Teknik Gösterimleri” yapılmaktadır. Bu etkinlikte, filmlerden parçalar gösterilmekte ve filmle ilgili olarak söyleşi ve tartışma yapılmaktadır.

AÇIK HAVA GÖSTERİMLERİ: Yaz Döneminde İstanbul Beşiktaş ve Şişli Belediyesi ile, Ankara Çankaya’daki bir çok park, pazaryeri ve Taş Ocakları gibi mekanlarda her Cumartesi ve Pazar akşamları ücretsiz film gösterimleri gerçekleştirilmiştir. Bu etkinlik Beşiktaş Belediyesi, Şişli Belediyesi ve Çankaya Belediyesi ile işbirlği içinde yürütülmüştür.

FİLM PROJE TOPLANTILARI: Her hafta belirlenen günde Sinematek İstanbul ve Sinematek Ankara da herkese açık yapılan ÜCRETSİZ toplantılardır. Katılan kişilerin projeleri tartışılmakta ve çekim hazırlıkları yapılmaktadır.

ANATOLİAN FİLM FEST / ALTIN KEÇİ ÖDÜLLERİ: Türk Sinemasına özgün senaryolar kazandırılması amaçlanmaktadır. Bu yarışmanın gelenekselleşmesi hedeflenmektedir. 1. Anatolian Film Fest 11.11.2011 tarihinde yapılmıştır.

ÇOCUKLARA SİNEMA: Her yıl 23- 24 Nisan Çocuk Haftası içerisinde ücretsiz çocuk filmleri ve çizgi filmler gösterilmektedir.

ARŞİV: Türk Sinemasının tüm filmlerinin orijinal bir kopyasının arşivlenmesi amaçlanmaktadır. Şimdilik DVD formatında arşiv çalışmaları yapılmaktadır. Film Müzikleri ve Belgesel, Kısa Film ve Uzun Metraj Film Senaryoları arşivimiz mevcuttur.

TÜRK SİNEMA FİLMLERİ ANSİKLOPEDİSİ: Türkiyede çekilmiş tüm sinema filmlerinin envanteri çıkarılmış ve ansiklopedi olarak Kültür Bakanlığı'na verilmiştir. 2014 yılında basılmış hali ve interaktif DVD si çıkartılacaktır.

PRODÜKSİYON DESTEK PROJESİ: Türkiye'de film yapmak yapmak isteyen yerli ve yabancı film ekiplerine, kişilere ekip ve ekipman desteği sağlanmaktadır.

KISA FİLME AÇIK DESTEK PROJESİ: 2006 - 2007 yıllarında 24, 2008 de 22, 2009 da 25,  2010 da 28, 2011 itibariyle 25 kısa film çekimine ücretsiz destek sağlanmıştır.

SENARYO DESTEK PROJESİ: Her yıl üniversitelerin Edebiyat ve Dramaturji bölümlerinde okuyan öğrencilere ücretsiz olarak senaryo eğitimi desteği verilmektedir. Bu güne dek 655 üniversiteli bu destekten yararlanmıştır.

LİSE SİNEMA : Liseli öğrencilere yönelik kısa film eğitimi. Yılda bir kez lise öğrencilerine yönelik olarak atölye çalışması yapılmaktadır. Bu güne dek 11 kez yapılan atölyede 170 öğrencimiz yararlanmış ve 34 kısa film çekilmiştir.

SİNE-MAHKUM: Cezaevindeki genç mahkumlarla yürüteceğimiz bir atölye çalışması.

SİNCAN ÇOCUK YUVASI FİLMİ:Sincan Çocuk Yuvasında yaşayan çocuklarla bir film gerçekleştirilmiş ve gösterimi yapılmıştır. (2008) Bu proje, SHÇEK ve Ana Yüreği Derneği ile ortaklaşa yürütülmüştür. 

Bİ BİLET ASKIYA: Sinemaya giden hayırsever insanlar bir bilet de sinemaya gidemeyen çocuklar için satın alırlar. Bu bilet SHÇEK yuvalarındaki çocuklarımızın sinemaya gitmesini sağlar.

EĞİTİMLERİMİZDE KONTENJAN : Sosyal sorumluluk kapsamında her eğitimimizde belirlediğimiz arkadaşlarımıza ücretsiz kontenjan ayırıyoruz.

İstanbul ve Ankara'daki faaliyetlerimiz hakkında sorularınız varsa bizimle iletişime geçin: İstanbul ve Ankara


DERNEK YÖNETİMİ

20.3.2012 Olağan Genel Kurulu itibariyle Yönetim Kurulu Asil Üyeleri;

1- Y. Ünlü  2- H. Hücum  3- T. Arayancan 4- F. Yeğen

<< Hakkımızda -  1.Sayfa

1965'ten Günümüze Sinematek Derneği >>

 

bülten

Eğitim ve Etkinlik Duyuruları İçin Mail Listemize Abone Olun, Sizi Aylık Bültenimizle Bilgilendirelim!
İsim
E-mail