Türk Sinematek Derneği

1965'ten Günümüze Sinematek Derneği

Türk Sinematek Derneği 25 Ağustos 1965’te Onat Kutlar tarafından kurulmuş ve kapatıldığı  12 Eylül 1980 tarihine kadar faaliyetini sürdürmüştür. Bu dernek Avrupa'daki benzerleri gibi bir 'film koruma' işlevi yapamamış olsa da,  Avrupa ülkelerinin sinematekleri ile kurulan yakın işbirliği sayesinde mükemmel bir sinema kulübü gibi çalışmış, ticari gösterime çıkma şansı çok az olan sayısız film, dernek bünyesinde yapılan gösterimler ile sinemaseverlere tanıtılmıştır.  Bu gösterimler ilk önce Mis Sokakta, sonra Şişli Sıracevizler'deki Kervan sinemasında ve daha sonra çok uzun bir zaman için Sıraselviler'deki Sinematek salonunda yapılmıştır. Gösterimlerinin yanı sıra sinemayla ilgili paneller, açık oturumlar düzenlenmiş, birçok yabancı sinemacı konuk olarak davet edilmiştir.

Gölbaşı Sineması  Gölbaşı Sineması 2  Sinematek

Sinematek  1 Mart 1966'da kendi yayın organı olan 'Yeni Sinema' dergisini yayın hayatına sokmuş ve dergi, 1 Haziran 1970 tarihine kadar kadar 30 sayı olarak yayınlanmıştır. 'Yeni Sinema' dergisi kapanmadan 4 ay önce, 5 Şubat 1970 tarihinde 'Filim 70' adında daha küçük boyutta ikinci bir yayın organı da devreye girmiştir.  18 sayfalık küçük boyutlu bu aylık dergi de 1972 yılına kadar, adı her yıl değişerek - önce "Filim 71" sonra da "Filim 72"  - yayınlanmıştır.

                              Sinematek Derneği    yeni sinema

Sinematek, 2000 yılında Yücel Ünlü'nün uğraşları sonucunda Ankara merkezli olarak tekrar açılmıştır. Hemen ardından İstanbul'da faaliyetlere başlayan dernek, bir taraftan eski Sinematek'in adını yaşatıp, onun bıraktığı yerden çalışmaları devam ettirmek ve yeni dönem sinemasıyla izleyiciyi buluşturmak için çalışmalar yaparken, diğer yandan da sinema eğitimleri düzenlemektedir. 5 farklı alanda, uzman eğitmenlerle eğitimlerine devam eden kurum, özellikle gençlere sinema yapabilme cesaretini aşılamakta, ülkemizde hala yeterli öneme sahip olmayan kısa filmleri ve kısa film çekmek isteyen yönetmenleri her alanda ve bir karşılık beklemeden desteklemektedir. Bunun yanında, yıl içinde belirlenen proje sayısına göre, uzun metraj bağımsız filmlere de açık destek vermektedir.

Türk Sinematek Derneği: Wikipedia - Ekşisözlük

<< Hakkımızda - 1. Sayfa

<< Hakkımızda - 2. Sayfa

 

 

bülten

Eğitim ve Etkinlik Duyuruları İçin Mail Listemize Abone Olun, Sizi Aylık Bültenimizle Bilgilendirelim!
İsim
E-mail