kurgu ank yaz

Kurgu/Montaj Yaz Okulu; 2 hafta boyunca haftaiçi günler toplam 10 ders, 25 ders saati sürer. İçerik; Kurgu tarihi, kurgu kuramları, kurgu çeşitleri, kurguda geçişler, kamera açıları ve kurgusal olarak önemleri, kesintisizlik, görsel dil ve kompozisyon, iyi kurgunun nasıl olması gerektiği gibi konular üzerinde durulur. Öğrencinin isteğine göre Adobe Premiere veya Edius programı kullanılır. Atölye süresince her öğrencimiz en az 6 ödev kurgusu yapmaktadır.
Atölye sonunda ise her katılımcının bir kısa film, reklam ve belgesel kurgulaması sertifika alması için zorunludur. Ayrıntılı atölye içeriği ve katılım şartları bilgisi için tıklayınız.

KURGU / MONTAJ GÜZ OKULU
EĞİTİM ve ÜCRET BİLGİSİ / 2017

yaz-kurgumontaj

11 - 22 Eylül

  2 Hafta Boyunca
her gün 19.00.00-21.30

 • 1.000-TL (Nakit ödeme)
  25 Saat Eğitim + Eğitim Sonrası Destek

 ÖN KAYIT İŞLEMİ

Kurgu/montaj atölyesine katılmak için öncelikle ön kayıt formunu doldurmalısınız. Ön kayıt işleminden sonra gerekli bilgiler telefon ve e-mail yoluyla size iletilecektir. Ön kayıt işlemi ücretsizdir. Kesin kayıt ve ödeme ilk dersten sonra yapılır.

onkayit


DERSLER VE UYGULAMALAR, EĞİTMENLERİMİZ


KURGU/MONTAJ ATÖLYESİ EĞİTİM PROGRAMI


Atölyemizin eğitim programı aşağıdadır. Grupların eğilim ve isteklerine göre derslerin içerikleri ve sıralaması değişebilmektedir.

 1. Kurgu nedir? Tarihçesi, Kuleşov'e göre kurgu, plan, sahne, sekans, aks, ölçek ve açılar, kurguda kullanımları, kurgunun psikolojik temeli
 2. Lineer editing-non lineer editing, kurgu programları ve çalışma mantıkları, Adobe Premiere açılış ekranı ve genel arayüzü.
 3. Video/film nedir? video ve film formatları, görüntü nasıl oluşur? 3 ana işlem (capture, import, export), kesme nedir? Kesme çeşitleri, kaba Kurgu, ince kurgu.
 4. Kurgu çeşitleri, görüntü capture, harekette kesme, durağanda kesme, kurgunun 10 (6) temel kuralı.
 5. Görüntü işleme, katman sistemi, efektler ve çeşitleri, efekt arayüzü, opacity ve katmanlar, keyframe nedir, nasıl kullanılır?
 6. Motion ve keyframe, speed, yazı yazmak, hareketli yazı, yazı efektleri, timeline arayüzü, sequence mantığı.
 7. Color correction, ses montajı, ses efektleri, export işlemi, convert işlemi.
 8. Farklı projelerle kurgu çalışmak, pratik kurgu teknikleri, klavye kısa yolları, her bir konu başlığı için uygulamalar ve ileri düzey kurgu teknikleri, Adobe After Effects'e giriş ve uygulamalar.
 9. Adobe Media Encoder ile çalışmak, export ayarları, Adobe Soundbooth ile çalışmak, ses efektleri, proje seçimi ve sunumu

KURGU/MONTAJ ATÖLYESİ AYRINTILI BİLGİLERİ


Kurgu/Montaj Atölye'sinin amacı, öğrencilere kendi projelerini montajlayacak kadar iyi bir pratik eğitim vermek ve doğru kurgunun filmi nasıl iyi hale getireceğini göstermektir. Sadece kurgu programını öğretmekle kalmaz, kurgu teorisini de örneklerle anlatır. Bu özellikleriyle alanında tektir. Eğitim verilecek olan kurgu programını doğru ve hızlı kullandırmayı amaçlar.

Atölye sonunda tüm öğrenciler 8 tane uygulama ve ödev kurgusu yapmış olacaklardır. Ayrıca atölyeyi bitirmek için bir kısa film, belgesel, klip veya reklam kurgusu yapacaklardır.

Atölyede hepimiz eşitiz. Alternatif bir eğitim atmosferi, demokratik bir ortam var. Her şeyi yaparak öğreniyoruz. Yeni dostluklar, arkadaşlıklar geliştiriyoruz.

Kurgu sırasında gerekli olan görsel malzeme Film yapım ve yönetmenlik atölyesi öğrencilerimizin çektiği filmlerden temin edilmektedir. Film Yapım ve Yönetmenlik Atölyesi ile ortak bir çalışma yürütülmektedir.

Katılımcıların derste verilen ödevleri yapabileceği bir PC veya laptopu olması, eğitimin tam anlamıyla verimli olması açısından yararlıdır. Ayrıca katılımcıların kendi laptoplarını eğitime getirmesi de eğitim açısından yararlı olacaktır. Eğer laptopunuz yoksa atölyedeki bilgisayarlarla eğitim alabilirsiniz.

ATÖLYE BİLGİLERİ

 • İlgili tüm eğitim materyali tarafımızdan sağlanır.
 • Atölyemiz ortalama 30 ders saati sürmektedir.
 • Tüm Sinematek atölyelerinde sınırsız teorik ve pratik destek ömür boyu sürer. Ayrıca atölyede kurulan arkadaşlıklar gelecek projelerde de size yardımcı olmaktadır.
 • Atölye en az 3, en çok 8 kişilik grupla gerçekleştirilir. Derslerde kullanılacak materyaller / görüntü, müzik, efekt isterse katılımcı tarafından getirilebilir, yoksa tarafımızdan sağlanır.
 • Kesin kayıt sırasında peşin ödemeye ve Sinematek Aile Kulübü üyelerine indirim yapılmaktadır.
 • Eğitimlerini başarıyla bitiren tüm öğrencilerimiz "Sinematek Aile Kulübü"ne üye olacaklardır. Kulübümüz hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.
 • Atölye sonunda başarıyla bitiren öğrencierimize Başarı Serifikası, ders notları DVD'si, ders sırasında yapılan uygulamaların DVD'si ve "Sinematek Aile Kulübü Üyeliği" belgesi verilir.

KATILIM KOŞULLARI

 • Grup çalışmasına uyum,
 • Derslere devam etme, aktif katılım,  ( 3 Ders mazeretsiz devamsızlık halinde sertifika verilmez.)
 • Yardımlaşma ve atölyedeki araç gereçlerin kullanımı konusunda hassasiyet,
 • Yaş ve eğitim sınırı yoktur. 18 yaşından küçükler için ailesinden izin belgesi istenir.